Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi

» Hizmetler »
Bu Yazıya Puan Verin :
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Erkeklerde ve kadınlarda cinsel bölgeyi kapsayan ve siğil, verrü veya Kondilom olarak bilinen bir hastalıktır. Siğiller farklı alanlarda farklı tiplerde olabilir, genital bölgede oluşanlar ise genital siğil olarak adlandırılır. genital bölgede oluşan siğiller HPV, Kondilom, verrü olarak da adlandırılabilir. Erkeklerde siğil dış genital ( cinsel organ) bölgede oluşmaktadır. Kadınlarda ise dış genital bölgede görülmekle beraber vajinal alanda da görülmektedir.

Erkek Genital Siğil (HPV / Kondilom / Verrü) Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Erkeklerde cinsel organ bölgesi ve etrafında olan alanda (penis skrotum) ve o bölgenin hemen üstü olan suprapubik alandaki siğillere genital siğil adı veriyoruz. Bu bir virüs hastalığıdır. Virüsler genital bölgedeki siğillerden sorumlu olan mikroorganizmalardır. Bu virüsler günümüzde çeşit olarak çok sayıda mutasyona uğrayarak farklı tipler oluşturmuştur. Örneğin tip 6,11,16,18… Kadınlarda ve erkeklerde benzer virüs tipleri sorumludurlar.

Genital siğil cinsel temasla geçer fakat cinsel yolla bulaşan hastalıklardan farklıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genel olarak bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalarla ve akıntıyla kendini gösterip bulaşan bir hastalıktır. Bunlar veneriyen veya zührevi hastalıklardır. Genital siğil veya HPV ise deri yoluyla bulaşır. Bulaş şekli farklı olduğu için cinsel hastalık sınıfından ayrı tutulması gerekir.

Eskiden beri var olan ancak günümüzde kolayca dile getirilen heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel ilişkiler neticesinde her iki cinste de ciddi boyuta ulaşmış bir rahatsızlıktır.

Erkek ve Kadın Genital Siğil Farklı Mıdır?

Benzer mikroorganizmalar her iki cinsiyette benzer hastalık oluşturmaktadır. Bu nedenle testlerde çıkan sonuçlar benzer tipler şeklinde raporlandırılır.

Cinselliğin kolaylaştığı günümüz koşullarında bu hastalık hızla yayılmakta ve erken yaşlarda görülmesi noktasında çok tehlikeli durumlara gelmiştir. Aşıları Amerika, Kanada ve Avrupa’da ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde virüs çeşitleri artık yüzü aşmıştır. Ancak bunlarla ilgili kanserleşme riski açısından düşük ve yüksek risk olarak iki ana gruptan bahsedilebilir. Çok eskiden tip 6 ve 11 bilinmekte olup artık bu sayılar hızla artmıştır.

Genital Siğilin Bulaşma Şekli ( HPV)

Genital siğiller ciltte oluşan bir zedelenme, yara, kesi vs. durumlarında deriye temas eden virüs ile bulaşır. Ciltteki kesi gözle görülür olabilmekle beraber fark edilmeyecek kadar küçük de olabilir. Ciltte zedelenmeler oluşmasının en büyük sebebi şey tıraş bıçağı ve genital bölgeye uygun olmayan tüyleri yok etmek için kullanılan makinalardır. Virüs gözle görülecek bir boyutta olmaması ve bulaş yoluyla ilgili bilgi karmaşası olması, bir çok hastanın aile fertleri ileti ilgili endişe duymasına sebep olmaktadır.  Genital siğilin tuvalet veya banyodaki yüzeyler, havlu ve benzeri şeylerle bulaşması konusunda bilimsel veri olmasa da günümüzde orofarinks dediğimiz boğaz kanserlerin %50’den fazlasından HPV sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle virüs taşıyan kişilerde oral seks riskli kabul edilmektedir.

Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi ( HPV)

Günümüzde tedavi yöntemleri çok çeşitlidir. Tedavi yöntemleri; Kimyasal tedavi, soğuk uygulama tedavisi ve hipertermik (Radyofrekans, lazer ve koter) yaklaşımla tedavi şeklinde sınıflandırılabilir. Yapılan çalışmalar, genital siğil tedavisinde hipertermi yönteminin, kimyasal tedavi ve soğuk uygulama ile tedaviden daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Hipertermi tedavisi, Radyofrekans, koter ve lazer gibi yöntemlerle de uygulanabilir.

Erkek Genital Siğilde ( HPV) Tanı

Erkek genital siğil tanısı muayeneyle konur. Kesin tanı için biopsi yöntemine ihtiyaç duyulabilir.  Erkeklerde HPV virüsü olup olma

dığını anlamak için üretra, penisteki belli alanlar ve skrotum derisinden özel teknikle örnek alıp tip tayini için laboratuvara gönderilebilir.

Kliniğimizde Genital Siğil (HPV) Tedavi Yöntemi

Kliniğimizde uzun yıllardan beri Genital siğil (HPV) tedavisinde Radyofrekans yöntemini tercih edilmektedir. Radyofrekans yönetimi hızlı, etkili, ciddi derecede estetik sonuçlar gösterdiği ve uygulama sonrası ağrı olmadığı için sıkça tercih edilmektedir.

Önlem ve Korunma

Çok merkezli büyük çalışmalar göstermiştir ki erkeklerin %50den fazlası hayatını herhangi bir döneminde virüsle karşılaşmaktadır. Kadınlarda bu oran maalesef daha fazladır.

Yapılan çalışmalara göre sünnetsiz erkeklerde bulaşma riski sünnetli erkeklerden daha fazladır. Bu nedenle sünnet korumda büyük avantaj sağlar. Cinsel temasta kondom kullanması da ek bir koruma sağlamaktadır. Genital bölge kıllarından arınmak için kullanılan tıraş bıçakları ve keskin alet kullanmamak ya da dikkatli kullanmak alınacak önlemlerden biridir. Genital bölgedeki kıllar kısa da olsa virüslere karşı koruma sağlar.

Aşı (HPV aşısı)

HPV Aşısı koruma ve riski azaltmada çok önemlidir. Günümüz gelişmiş ülkelerde HPV aşısı devlet güvencesi altına alınmıştır ve 12 yaş üstü kadın ve erkeklerde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. HPV’ye yakalanmadan önce erkeklerin aşı olması gelecekte partnerlerin korunması bakımından önem taşır.

Pandemi öncesi Gardasil 9 bahis konusu ülkelerde uygulanmaya başlandı. Ülkemizdeyse 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren piyasaya sunulmuştur. Gardasil 9 is 6,11,16,18,31,33,45,52,58 tiplere karşı koruma sağlar. Çalışmalar aşının diğer tiplere karşı da belli ölçüde bulaş riskini azalttığını göstermiştir. Aşı 6 ayda 3 doz şeklinde uygulanmaktadır.

Erkek genital siğil ve kanser riski

Erkeklerde genital siğilin belli oranda penis kanseri yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak Prostat, mesane testisler ve böbreklerde kanser yarattığı henüz bilinmemektedir.

2023-07-17T18:01:39+03:00
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım..
Ya da aşağıdaki numaradan direkt olarak bana ulaşabilirsiniz.
0 532 272 90 02

    - Zorunlu alanlar (*) şekli ile belirtilmiştir.
    - Bilgileriniz gizli tutulur.
    - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

    Yorum Yazın