» Hizmetler » Genital Siğil
Bu Yazıya Puan Verin :
[Toplam: 63 Ortalama: 3.5]

Genital Siğil

Genital siğil, kondilom, verrü gibi adlandırılabiliyor. Siğil, vücudun her hangi bir yerinde oluşabilmektedir. Ancak cinsel organ bölgesinde çıkanlara genital siğil veya kondilom adı veriliyor. Genel olarak cinsel organ bölgesi yani genital bölgede önceleri kaşıntıyla başlar. Kaşınan yerler daha sonraları kızarır ve ilerleyip oradaki ufak karnabahar görünümlü yapılara dönüşür.

Herpes Virüsü (HV) ve Human Paplloma Virüsü (HPV) genital siğillerden sorumludur. Cinsel yolla bulaştıkları kesin olarak biliniyor. Son zamanlarda daha hızlı artış olması nedeniyle, dikkatler başka yönlere yoğunlaştı. Bu bağlamda ortak kullanılan bazı aletler ve malzemeler üzerinde durulmaktadır.

genital-sigil-1

Genital Siğil Belirtileri

Cinsel bölge yani genital bölgedeki siğiller, önceleri tatlı ve ara sıra olan bir kaşıntıyla başlar. Günlerin geçmesiyle bu kaşıntıların süresi ve miktarı artar. Sonraları kızarmaya başlar. Bu süre içinde doktora gitmeyen kişilerde hastalık devam eder ve önceleri milimetrik, yani çok ufak kabarıklar meydana gelir. Bunlar daha sonra sayıca çoğalıp birleşerek karnabahar görünümü alır. Virüsün cinsine göre bu görüntü saplı veya geniş tabanlı yumuşak veya sert olabilir. Renk olarak çok farklı renkte olabilmektedir.

Genital Siğil Tanı

Erken tanı çok önemlidir. Tanı hastanın genital bölge muayenesiyle konur.

Önceleri kaşıntıyla başlar. O dönemde bir çok zaman mantar tanısıyla karıştığından, mantar tedavisi verilmektedir. Bu tedavilerde bazen kortizon içeren maddeler olabilmektedir. Bu da hastalığın daha hızlı seyretmesine neden olur. Eğer bir genital mantar durumunda merhem veya pomad tedavisinden fayda görülmezse, derhal hekime müracaat edilmelidir.

Genital siğiller, HV ve HPV ile olduğunu yukarıda belirtmiştik. HPV’nin bazı türleri kansere yol açar. Ancak genital HPV ve HV kansere yol açtığı kanıtlanmamıştır.

Baş-boyun, ağız içi (dil, bademcik gırtlak) penis, vajen, vulva ve anüs bölgelerindeki  bazı HPV türleri kansere yol açtığı bilinmektedir.

Genital siğilden sorumlu HPV genel olarak kansere yol açmamakla beraber, gelecekle ilgili bir şey söylemek önceden mümkün değildir.

Kesin tanı için öncelikle uzman hekime başvurmak gerekir. Erkeklerde Genital Siğil çoğunlukla Ürolog ve Dermatolog tarafından ele alınır. Kadınlarda Genital Siğil Jinekolog ve Dermatolog tarafından ele alınır.

genital-sigil-2

Genital Siğil Bulaşma

Genital Siğillerin bulaşma yolu, genel olarak cinsel yolla olmaktadır. HPV veya HV virüsü taşıyan kişiler, cinsel temas sırasında beraber oldukları kişilere, yani partnerlerine bunu bulaştırırlar.

Genital siğil bulaştırılan kişideki hastalığın oluşması bazı faktörlere bağlıdır. Kişinin cilt bütünlüğünün olup olmadığı önemli rol oynar. Bazen çıplak gözle fark edilmeyen tahrişler (örneğin bölge temizliğinde kullanılan keskin jilet ve benzeri aletlerin oluşturduğu ufak sıyrıklar) enfeksiyon bulaşmasında çok etkili olmaktadır.

Kişinin vücut direnci önemli başka faktördür. Sağlıklı beslenmeyen, stresli kişilikli, uyku düzeni iyi olmayan, stresli mesleğe sahip, diabetli veya insülin direnci yüksek kişiler ve D vitamini eksikliği yaşayan kişiler virüsle karşılaştıklarında vücut savunma mekanizmaları, yani “immun sistemi” buna karşı koymakta sorun yaşar ve virüs vücutta çoğalmaya başlar.

Virüsün bulaşıcılık potansiyeli önemli etmenlerden bir diğeridir. Bilindiği üzere 40 a yakın HPV ve farklı sayıda HV türü saptanmıştır. Bunların hangisi bulaştırdı? Hangi alt gurup bulaştırdığına bağlı, virüs hastalık hızı ve yaygınlığı ve de bulaşıcılığı değişiklik göstermektedir.

genital-sigil-3

Genital Siğilden Korunma

Korunmanın önemini hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle korunmadan bahsederken sadece tek bir durum üzerinde durmamak gerekir. Korunmak, aşı, prezervatif (KONDOM – KILIF), tek eşlilik gibi 3 ayaktan oluşmaktadır.

Aşı için doktor tarafından önerilen 3 aşı yapılması gerekir. Tek aşı etkili değildir. Aşı genel olarak cinsel ilişkiden önce olursa kıymetlidir. Unutmamak lazım ki, aşı belirli tip HPV lerden korur. Aşı, hem erkek hem bayanlarda yapılmalıdır.

Kondom veya prezervatif kullanma alışkanlığı genital siğil önlemede çok etkin rolü var. Özellikle tanımadığınız kişilerle cinsel ilişki kurarken mutlaka kondom öneriyoruz.

Tek eşlilik önemli bir önleme faktörüdür. Bu şekilde kendinizi ve partnerinizi korumaya almış olursunuz.

Genital Siğil Tedavisi

Siğilin sayısı, yeri, yayılma şekli gibi faktörlere bağlı farklı tedaviler uygulanabilir. Kimyasal maddeler yani merhem ve pomatlar, elektro koter, kimyasal koter ve kryoterapi gibi farklı yöntemler var. Son yıllarda kullanılmaya başlayan ve ülkemizde çok az sayıda bulunana Radyofrekansla Koter işlemi de mevcuttur.

Radyofrekansla koter, halı hazırda kliniğimde mevcuttur. Bu cihazın avantajları daha derin ve daha etkili bir şekilde uygulama imkanı vermektedir. Bu etkin derinlik siğilin aynı bölgede yeniden oluşma riskini ciddi derecede düşürmektedir. Diğer avantajları daha düşük voltaj kullanması ve daha kısa süreli işleme ihtiyaç duyulmasıdır. Sistem tamamen güvenli olup bağlantılar tam olmadığında cihaz hiçbir şekilde çalışmamaktadır. Böylece istenmeyen üzücü yan etkiler oluşmamaktadır.

2023-03-14T10:36:37+03:00
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım..
Ya da aşağıdaki numaradan direkt olarak bana ulaşabilirsiniz.
0 532 272 90 02

  - Zorunlu alanlar (*) şekli ile belirtilmiştir.
  - Bilgileriniz gizli tutulur.
  - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  5 Yorumlar

  1. Mehmet noyan kara 23 Temmuz 2020 at 08:14 - Reply

   Hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim genital siğil yaktirma operasyonu ücret olarak ortlama ne kadar onu öğrenmek istiyorum.

  2. Murat demirci 27 Eylül 2020 at 16:16 - Reply

   Genital bölge de ki siğillerin tedavi yöntemlerinin fiyatlarını öğrenebilir miyim

  3. Canan Demirayak 28 Ekim 2020 at 20:19 - Reply

   Hocam oğlum da bata siğil var. Ellerde ayakta. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  4. Ahmet Kaytar 28 Aralık 2020 at 08:21 - Reply

   Günaydın iyi haftalar. 6 yıldır evi bir erkeğim. Tek eşli biriyim. Fakat bugün farkettigimiz cinsel organımda beliren siilleri farkettim. Eşimde yok smyr testi yaptırmıştım kendisinde herhangi bir bu tarz bişe yok.
   Bu konu ile ilgili gelmek istiyorum. Tesekkur edeirm

  5. Çiçekler 11 Mayıs 2021 at 19:37 - Reply

   Hocam merhaba iyi günler bende iki aydır mevcutta bulunan genital siğiller mevcut yalnız büyüklük olarak farklılar vede sanki çoğalıyor gibiler . Elimden geldiğince hep temiz tutuyorum batikonla küvette oturuyorum her gün . Fakat bunların acilen yakılması lazım dedi görüştüğüm kadın doğum uzmanı. Siz lazer ile yakma yapıyor musunuz hocam bunlardan kurtulmak istiyorum

  Yorum Yazın