» Hizmetler » Varikosel
Bu Yazıya Puan Verin :
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Erkek Kısırlık ve Varikosel

Varikosel ve Kısırlık

Kısırlık ve Varikosel bölümünde gerek varikosel gerek Kısırlık ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu başlık altında amaç varikosel ve kısırlığın ilişkisini biraz daha farklı bir pencereden incelemektir. Böylece konu daha iyi anlaşılacaktır.

İnternet ortamı çok masum değil ve bilgi kirliliği tıbbi tedaviye ihtiyacı olan hastalarda zaman kaybı ve hatalı yönlendirmelere neden olabilmektedir.

Varikosel direk olarak yumurta, cinsellik, erkeklik organı ve hormonlarla ilgili olan bir hastalık değil. Varikosel yumurtaya ait toplardamar hastalığıdır. Değişik şekillerde ifade edilebilir; Damar genişlemesi, damar tıkanıklığı, damar şişmesi, damar yetersizliği bunlardan bazılarıdır. Varikosel yumurtanın kalbe kirli kanı taşıyan toplardamarlarından yeterli çalışmadığı durumdur.

Varikoselde kan göllenmesi ve bazen geri akım nedeniyle ısı artışı ve bazı kimyasal maddelerin yarattığı etkiyle spermlerin sağlıklı gelişmemesine yol açmaktadır. Bu etki sperm sayısı, hareketi, kalitesi ve normal sperm oranına etki edebilir. Erkek cinsel hayatında etki etmiyor ve çoğu zaman başka bulgusu da yok. Bu nedenle sinsidir. İlerler ancak fark edilmez. Fark edildiği zaman bazen çok ilerlemiş olabilir. Nadiren ağrı gibi şikayetler yaratsa da yavaş gelişmesi ve her zaman olmaması hastaların doktora gitmesini sağlamayabilir. Bu yüzden yumurtadaki ağrılar ciddiye alınması gerekn bir durumdur.

Özellikle ayakta çok durulan bazı iş kolları varikoseli tetiklerken, Varikoseli olan kişilerde stresli iş ortamı ve hatalı bazı beslenme alışkanlıklar spermler üzerindeki kötü etkinin daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kısırlık rahatsızlığı daha sık görülmeye ve fark edilmeye başlamıştır.

Günümüzde tüp bebek sayısı hızla artmaktadır. Gerek insanların kolaya kaçması ve aceleci davranması ve gerek bazı tüp bebek merkezleri ve jinekologların yönlendirmeleriyle tedavi edilebilir bir varikosel varken çiftler tüp bebek merkezlerine baş vurmaktadırlar.

Varikosel tanısı konup doğru cerrahi girişimle çiftlerin doğal yolla çocuk sahibi olma oranları ciddi derecede artar.

Bazen varikosel varlığında sprem sayısı ciddi oranda düşmektedir. Böyle durumda varikosel ameliyatı sonrası tüp bebek yönteminin başarı oranı önemli ölçüde artabilmektedir.

Her ne kadar Tüp bebek merkezleri ısrarı ve branşları olmadığı halde jinekologların bu konuda hatalı yönlendirmeleri giderek artsa da hatanın çok yapılması hatayı haklı çıkarmadığı göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.
Bir çocuk olması için sağlıklı bir anne ve baba adayı gerekir. Bu nedenle çocuk sahibi olamama durumunda erkekler mutlaka bir Üroloji uzmanına gitmeleri şarttır

Erkek rahatsızlığına bağlı kısırlık tanısı için sperm testi önemlidir. Sperm testi kısır olup olmadığı yanı sıra onun şiddeti konusunda da fikir verir. Varikoselde en önemli tanı kriteri elle yapılan muayenedir. Yatarak ve ayakta yapılan muayene varikoselin varlığı ve detayları hakkında bilgi verir. Skrotal doppler kanıta dayalı tıp ve bazı subklnik durumlarda önem arz ediyor.
Üroloji uzmanınca yapılan bu hızlı ve kısa süreli incelemelerde erkek kısır değilse kadının incelemesi devam eder. Ancak erkekle ilgili sorun çıktığında tedavi süreci başlar.

Günümüzde ve ülkemizde çocuk sahibi olmayan kişiler tarafından sıkça yapılan hata şudur; önce kadın ele alınır. Uzun yıllar uğraşılır. Sonra sorunun kadında olmadığı anlaşılır ve tüp bebek önerilir. Hal bu ki bir sperm testi erkek hakkında ciddi ve isabetli bilgi verir. O uzun süren kadın inceleme süresinde belki kritik eşikte olan erkek basit tedavi ile baba olma şansını kaybeder.
Sonuç itibarıyla çocuk isteyip de sahip olamayan çiftlere tavsiyem lütfen erkekler bir
Üroloji uzmanına muayeneye gitsinler. Erkek faktörü yorumunu kadın doğum uzmanları insafına bırakmasınlar. Bir de işi Aşılama ve tüp bebeğe bırakmasınlar.

Çok önemli bir hataya daha değinmek gerekir. Kadın hamile kalıyor. Ya düşük veya anne karnında ölü bebek veya erken doğum ve kaybedilen bebekle karşılaşılan durumlarda gerek kadın, gerek erkek ve aileler ve gerek jinekologlar erkek faktörünü bir türlü kabullenmiyorlar. Nasılsa hamil kaldı diye erkek normal kabul edilip peşini bırakıyorlar. Bu varikosel bağlı kısırlık için ciddi bir ipucudur.
Başka bir durum daha önce bir çocuğu olup uzun süre ara veren çiftlerde 2. veya hatta 3. çocuk olmuyorsa soluğu jinekologda alıyorlar. Hal bu ki bu varikosel için tipik bir durumdur.
Bir veya daha fazla çocuğu olduktan sonra uzun süre ara verip tekrar çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde öncelikle Üroloji muayenesi şarttır.

ÖNEMLİ
Çocuk sahibi olamayan erkekler, kadınlarda tekrarlayan düşükler, kimyasal gebelikler, erken doğum, anne karnında ölüm gibi durumlarda varikoselin üzerinde mutlaka durmak gerekir. Basit bir elle muayene ve sperm testi çok ciddi ip ucu vermektedir. Böylece gerek zaman ve gerekse para kaybını önlemektedir.

Varikosel tedavisi ilerde tüp bebek şansını da artırdığının unutmamak gerekir.

2023-11-06T14:27:22+03:00
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım..
Ya da aşağıdaki numaradan direkt olarak bana ulaşabilirsiniz.
0 532 272 90 02

    - Zorunlu alanlar (*) şekli ile belirtilmiştir.
    - Bilgileriniz gizli tutulur.
    - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

    Yorum Yazın