» Hizmetler » Yeni Doğan Sünneti
Bu Yazıya Puan Verin :
[Toplam: 4 Ortalama: 2.8]

Yeni Doğan Sünneti

Sünnetle ilgili bilgileri Sünnet Operasyonu başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.  Burada konumuz yeni doğan sünnetidir. Yeni doğan sünneti ve onunla ilgili avantajlarla ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. Umarım kısa ama öz yazım, yeni doğan sünneti düşünüp planlayan aileler için bir ışık tutar.

Neden Yeni Doğan Sünneti?

Sünnet planlanan dünyanın hemen hemen her ülkesinde, sünnet; ilk gün veya haftalarda uygulanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde büyüme hızı çok fazladır. Buna paralel doku iyileşmesi de çık hızlıdır. Normal çocuklarda 7 gün olan sünnet iyileşmesi, yeni doğan sünnetinde 5 hatta 4 güne kadar kısalabilir.

Yeni doğan bebeklerde diğer yandan penis kafasıyla deri arasına girip yerleşen bazı mikroorganizmalar orada her hangi bir tahribata yol açmamıştır.

Çocuk etrafı pek fark etmediği ve günün büyük kısmını uykuda geçirdiği ve de eliyle o bölgeye dokunma gibi nörolojik gelişmesi olmadığı için sünnet yerine ek bir problem olmaz.

Yeni Doğan Ne Zaman Sünnet Olsun?

Yıllarca ameliyathanelerde, gerek sezeryanla ve gerek normal doğumla dünyaya gelen bebekleri sünnet ettik. Bir problem de yaşanmadı. Ancak son zamanlarda çocuk hastalıkları uzmanların önerisi doğrultusunda ilk 6-12 saat sünnet yapılmamasında fayda var. Zira eğer doğumsal bir kalp veya solunum anomalisi varsa buna bir de sünnet eklenirse tanı koymada sıkıntı yaşanabilir.  Artık pratik meslek hayatımda ilk 24 saatten sonra yeni doğan sünneti önermekteyim.

Yeni Doğan Sünnetinde Narkoz Verilir Mi?

Yeni doğan bebeklerin en büyük avantajı, uyku saatinin fazla oluşudur. Şayet; çocuk karnı toksa ve gazı çıkartılıp altı da temizse uyur. Lokal uyuşturmayla çok kolay sünnet yapılır. Kısacası hiçbir şekilde yeni doğana narkoz yani genel anestezi verilmez. Gerekli değil.

Yeni Doğan Bebekte Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Bizim yaptığımız sünnet şekli itibarıyle, pansuman çok gerekli değildir. Duruma göre bazı merhemler verilerek bakım yapılması önerilir. Aileye bilgi ve gerekli eğitim, sünnet sonrası verilmektedir.

Genel olarak bir sünnet külodu ve bir beden büyük bebek bezi istenmekte ve sünnet sonrası aileye gösterilmektedir.

Yeni Doğan Sünneti Sonrası Ağrı Olur Mu?

Lokal anestezide uyguladığımız ilacın etki süresi 2-2.5 saat sürer. Sünnet sonrası uygulanan fitil de, daha sonra ağrı olmaması için yeterli olur.

2019-09-06T16:53:11+03:00
Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım..
Ya da aşağıdaki numaradan direkt olarak bana ulaşabilirsiniz.
0 532 272 90 02

    - Zorunlu alanlar (*) şekli ile belirtilmiştir.
    - Bilgileriniz gizli tutulur.
    - Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

    Yorum Yazın